Üks sagedasemaid küsimusi, mida inimesed toitumise kohta esitavad, on: „Kas see toit on tervislik?“ Meie soov on saada kiireid ja selgeid vastuseid – et midagi oleks kas täiesti lubatud või täiesti välistatud. Kuid tegelikkus ei ole must-valge. Toitumises pole olemas universaalselt häid või halbu toite.
Isegi soovitus alustada hommikut klaasi sooja vee ja sidruniga, mida peetakse üldiselt kasulikuks, ei sobi igaühele. Kui ühel inimesel toetab see seedimist ja annab hea alguse päevale, siis teisel võib sama sidrunivesi põhjustada maoärritust, kõrvetisi või ebamugavust. See näitab selgelt, et tervislikkus ei ole üldine reegel, vaid sõltub iga inimese keha seisundist, tundlikkusest ja vajadustest.
Toon siia ühe lihtsa, aga kõnekalt näitliku näite banaani kohta.
Banaan on justkui sümbol tervislikust vahepalast – maitsev, mugav ja loomulik. Aga kas see on alati hea valik? Vastus on: see sõltub.
Kui sa sööd banaani peale korralikku toidukorda magustoiduks, üks või kaks tükki päevas, siis on see suurepärane puuvili. Banaan sisaldab rohkelt vitamiine, mineraale ja kiudaineid. Eriti rohekas banaan sisaldab lisaks ka resistentset tärklist, mis toetab soolestiku tööd ja aitab kaasa pikemale täiskõhutundele. Sellisel juhul võib banaan olla väga toetav osa toitumisest.
Kuid olukord muutub, kui banaan on näiteks su hommikusöök – ja mitte millegi muuga koos. Kaks banaani tühja kõhuga võib kiiresti kergitada veresuhkru taset, millele järgneb kiire langus. See paneb su keha energiapuudust kompenseerima, mõjutab hormoone ja võib tekitada isusid juba enne lõunat. Energiatase kõigub ja päev võib alata ebastabiilselt.
See näide näitab, miks me ei saa toitu hinnata lihtsalt „tervislik“ või „ebatervislik“ skaalal. Kõik sõltub kogusest, ajastusest ja kontekstist, milles me seda sööme – ja eelkõige sõltub see meist endist. Meie kehade vajadused on erinevad ja muutuvad ajas.
Seega, kui see teema tundub nüüd veelgi keerulisem kui alguses – ära muretse. Pole sinu ülesanne kõike üksinda välja selgitada. Toitumisnõustaja saab sind toetada just sellega, et ei paku universaalset valmisplaani, vaid aitab sul luua lähenemise, mis sobib sinu kehale, elule ja eesmärkidele. Sest parim tee on alati see, mis on kohandatud just sulle.