Alustuseks, mis asi on toidulisand? Toidulisand on toitainete (vitamiinid, mineraalained) või muude toitainelise (aminohapped, rasvhapped) või füsioloogilise toimega ainete (taimsed ekstraktid) kontsentreeritud allikas, mida kasutatakse vajadusel tavatoidu täiendamiseks.
Kas toidulisandeid võiks tarbida igapäevaselt? Jah, kui sul on sügav toitaine(te) defitsiit, millest sa ainult toidu abil välja tulla ei saa. Küll aga tasub enne apteeki jooksmist välja uurida, millest see puudujääk on tekkinud.
Kui sinu baastoitumine ei ole korras, siis toidulisandite toime on ajutine – need toetavad sind vaid senikaua, kuni sa neid tarbid. Kui sinu igapäevane menüü on toitainevaene, siis toidulisandite manustamise lõpetamisel kukud sa kiirelt jälle defitsiiti. Seega on esmatähtis ikka igapäevane mitmekesine toitumine ning alles seejärel igasugused keha abistavad ja/või toetavad lisandid.
Toon välja peamised põhjused, miks inimestel tekib toitainete defitsiit:
- toitainevaene menüü, sealjuures rafineeritud ja ultratöödeldud toidu ülekaal ning tühjad kalorid (alkohol, kõrge suhkrusisaldusega maiused jm);
- pidev dieeditamine, aastaid kestev kaalulangetamine ning igapäevase vajaliku kaloraaži alatarbimine;
- nõrk toitainete omastamisvõime (mõjutab ka toidulisandite imendumist!) – malabsorbtsioon (s.o toitainete imendumishäire soolest), maohappe tootmise vähenenemine, sapipõe kehv töö, stress, põletikulised protsessid ja ravimite manustamine;
- vähenenud toiteväärtus toidus mulla mineraalse seisundi ammendumise tõttu.
Seega, kui sinu igapäevane toidulaud on korras, ent sul esineb siiski mõningaid toitainete puudujääke, siis saab toidulisanditega end toetada või n-ö “boostida”. Kui aga toitumine ei ole seni olnud prioriteet, siis toidulisandite tarbimine pikas perspektiivis ei ole jätkusuutlik lahendus defitsiidist väljumiseks.
Oled sa mõelnud, kas sinu igapäevane toitumine tagab kehale piisavalt vajalikke toitaineid? Ja kas sa oled teadlik, millised toitainete puudujäägid võivad sul esineda?